W czerwcu — przy okazji informacji na temat Prologu 30. FKŻ — wspominałem Wam o stworzonych przez organizatorów festiwalu playlistach Spotify. Oraz o tym, że samozwańczo powołałem do życia własną.
I gdy kilka tygodni temu dostałem propozycję opublikowania jej oficjalnie pod banderą FKŻ, postanowiłem podejść do tematu na nowo. Efekt mojej pracy możecie sprawdzić już dziś.
Punkt przełomowy
Wspominałem już wielokrotnie, że choć w festiwalu uczestniczę od 2007, to momentem przełomowym dla mnie była 25. edycja. Muzycy Buttering Trio, Garden City Movement, Ori Alboher, Bemet i (oczywiście) Kutiman Orchestra pokazali mi jak świeża, dojrzała i niezwykle różnorodna jest młoda scena muzyczna z Izraela. Ale dzięki wesołej gromadce Kutimana zauważyłem coś jeszcze. Po pierwsze — że kierownikowi tej orkiestry udało się zgromadzić pod swoim szyldem prawdopodobnie najważniejszych izraelskich muzyków swojego pokolenia. Ale również to, jaką radość sprawia im wspólne granie. I że ta wspólnota jest niezwykle charakterystyczna dla tamtejszych muzyków.
Bo większość z nich posiada własne projekty, które współtworzą z innymi muzykami. Z kolei muzycy z tamtych zespołów mają własne zespoły i tak wzajemnie wymieniają się doświadczeniami.
Muzyczna wspólnota
Amir Bressler grający na bębnach u Kutimana na tej samej, 25. edycji wystąpił również z Bemetem. Cztery lata później wystąpił jako członek kwartetu Sefiego Zislinga. Czyli trębacza z orkiestry Kutiego. Na tej samej edycji dmuchał zresztą w trąbkę z Raymonde’ą w ramach projektu The Europeans oraz Emirem Krotorem w ramach The Trance-Moldovian Express. W obu tych projektach wystąpił również saksofonista Eyal Talmudi. Który oczywiście jest również częścią Kutiman Orchestry. Przewodzi również kwintetowi występującemu pod jego nazwiskiem. A na 27. FKŻ wystąpił razem z Nitaiem Hershkovitzem i Rejoicerem jako Time Grove. Rejoicer z kolei współtworzy Buttering Trio.
I kolejne nitki i ich powiązania z przyjemnością odkrywałem tworząc tę playlistę. Grający w kwartecie Sefiego klawiszowiec Nomok tworzy muzykę pod własnym szyldem. A od 2019 razem z Zislingiem i Breslerem tworzy Liquid Saloon. Wokalistkę Buttering Trio czyli KarenDun poza solowymi nagraniami można spotkać we wspólnych projektach z Yudko czy Cohen Beats. Pojawia się również na płycie Abro, czyli basisty który był członkiem wspomnianych The Trance-Moldovian Express i The Europeans. Trzeci z członków „maślanego trio” czyli Beno oczywiście również ma na koncie nagrania pod solowym szyldem. Wisienką na muzycznym torcie jest absolutnie fenomenalny kolektyw L.B.T., zrzeszający w swoich szeregach między innymi KarenDun, Yudko, Beno, Echo, Rejoicera, Nomoka, Breslera czy DJa Mesha (który z kolei rok temu grał w Krakowie z Eden Derso)…
W domu z FKŻ — moja playlista
Tworzenie tej playlisty sprawiło mi sporo frajdy. Przy jej okazji poznałem trochę nowych projektów, połączyłem kilka kropek i jeszcze bardziej wsiąkłem w izraelską scenę muzyczną.
Nie ukrywam, że dołączenie do grona twórców playlist w ramach tej serii to dla mnie niezwykłe wyróżnienie. Dotychczas swoje muzyczne zestawienia — obok organizatorów (m.in. Janusz, Robert, Paweł czy Jula) ‑zaprezentowali między innymi Frank London, Sefi Zisling, Eyal Talmudi, Mikołaj Trzaska czy Dorota Miśkiewicz. A dziś taką możliwość mam również ja. Na serio — ogromny zaszczyt.
Nie mogłem również wymarzyć sobie lepszego czasu na jej publikację. Gdy ustalając datę padła propozycja sylwestra, uśmiechnąłem się szeroko. Lista była tak budowana jako dobry pokład pod imprezę — zaczyna się spokojniejszymi utworami, stopniowo buduje nastrój i zmierza w bardziej tanecznym kierunku. I kończy się na 3421, który z jednej strony trochę nie pasuje stylistycznie do całej reszty, a z drugiej — jest właśnie taką taneczną wisienką na torcie.
Przy okazji — stworzyłem swoją festiwalową bucket listę… I zaciskam bardzo mocno kciuki, by kiedyś w przyszłości usłyszeć w Krakowie L.B.T., The Paz Band, raperkę Echo, Liquid Saloon, hip-hopowy liveband Coolooloosh czy Bint El Funk.
Okej. Czas, abyście i Wy poznali przedstawionych powyżej artystów. Przyznam szczerze, że… zazdroszczę Wam tego pierwszego odsłuchu! Smacznego :)
Festiwalowe migawki
Zebrało mi się na wspomnienia i postanowiłem zebrać tutaj moje ulubione festiwalowe kadry.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa poza wspólną fotą z Totemo w Chederze (dzięki Szymon Makuch!) oraz z Kutimanem przed Alchemią (dzięki Tomek Jurecki!).
Chcesz playlistę?
Nie będę ukrywał — od pewnego czasu testuję na zaprzyjaźnionych biznesach różne “produkty”, które mógłbym zaproponować w ramach współpracy “nanoinfluencer”. Dedykowana playlista (i działania wokół niej) jest jednym z takich pomysłów.
Zainteresowałem Cię? Odezwij się i zróbmy razem coś fajnego.