Spontanicznie. Zupełnie niespodziewanie. Bez fanfar i zbędnych zapowiedzi. Bo mogę.
Nawiązując zatem do starodawnych piątkowych tradycji — sprawdźcie najnowszą Piąteczkę!
Historia pewnej walki
Getty Images oraz należący do nich iStock to obecnie chyba największe na świecie banki treści multimedialnych. To takie miejsce, do którego udajesz się, gdy na swojej stronie czy w swoich publikacjach chcesz wykorzystać ilustrujące coś zdjęcie, materiał wideo czy nagranie audio, ale zamiast je zwyczajnie kroić je z internetu możesz wyszukać idealnie pasujący kontent i uiszczając stosowną opłatę wejść w prawa do legalnego wykorzystania (ufff, czy dało się to zdanie napisać krócej?).
Ale w swoich bazach posiadają też niezliczoną ilość archiwalnych materiałów, które ilustrują zwykłą codzienność oraz legendarne wydarzenia. Jak dla przykładu walkę Aliego z Frazierem.
I Getty Images razem z iStockiem zajrzeli do swych archiwów, przejrzeli materiały z wydarzeń z 8 marca 1971 i stworzyli niezwykle wciągający projekt. Główną osią fabularną “Endless stories” są wydarzenia związane z walką bokserską, ale całość wzbogacona została wątkami pobocznymi.
Mega fajna, interaktywna rozrywka!
Zobacz tutaj: [ klik klik klik ]
Szewska pasja
Ostatnio poruszyłem w szerszym gronie temat “butów do wódy”.
Bo w mojej szafie obok obuwia dziennego — tego w najlepszym stanie, który noszę bez wstydu oraz butów na spacery z psem — czyli tych już najbardziej znoszonych — zawsze znajduje się przynajmniej jedna para tak zwanych butów melanżowych. To takie, które nie są jeszcze z kategorii “psiej”, ale trochę zębem czasu już są nadgryzione i generalnie nie będzie mi ich bardzo szkoda, gdyby zdarzył się powrót do domu z kategorii wleczone.
I w owym szerszym gronie większość rozmówców była zaskoczona tą ostatnią kategorią. Ale szybko udało się z tego grona odseparować jednostki, które również w swojej szafie melanżowe buty mają. Bo sneakerhead szybko drugiego sneakerheada rozpozna.
Buty raczej noszę niż kolekcjonuję, kilka klasyków rozpoznam, ale daleko mi do turbo specjalisty w temacie. I gdybym chciał dowiedzieć się więcej na ten temat, to z pomocą mogłoby mi przyjść przygotowane przez The Illest zestawienie dostępnych na Jutubku dokumentów o butach. Sztos alert!
Zobacz więcej: [ klik klik klik ]
Polskie bloki ft. Apple
Swoją miłość do rytmiki blokowisk wyznawałem tu nie raz.
Mimo wielu trwających prac dociepleniowych, które pokrywają wielką płytę pastelowym żygiem mimo wszystko składające się z budynków wielomieszkaniowych osiedła kojarzą mi się ze smutną szarością.
I przetarłem oczy ze zdumienia uprzednio podnosząc szczękę z podłogi, gdy za sprawą Rytmy.pl trafiłem na instagramowy profil pochodzącego z Radomia Patryka Wikalińskiego.
Bo profil ten wypełniony jest dziesiątkami wykonanych iPhonem zdjęć wypełnionej kolorami osiedlowej rzeczywistości. Fotografii tak nierealnych, że czasem wyglądających jak malowany pastelami obraz lub raster artowa grafika.
Nic dziwnego, że radomskiego fotografa dostrzegł Apple i w ramach swojej serii “Shot on iPhone” przygotował taką oto animację:
Brutalizm inspirujący
A skoro przy blokowiskach jesteśmy…
Sprawdźcie ten zestaw fenomenalnych produktów inspirowanych wielką płytą. Moje serce podbiły meble Panelák oraz Coockoo Blocks czyli zegary z kukułką w kształcie bloków.
W zestawie znaleźć można też świetny projekt rodem z Polski — zestaw wycinanek od Zupagrafika, do których zakupu zbieram się już od dawna…
Zobacz tutaj: [ klik klik klik ]
SEPR
Trochę wstyd, ale dopiero zaczynam odkrywać jak wielki wpływ na polską kulturę i znaczenie dla jej rozwoju miało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. W eksploracji tego zagadnienia z pomocą z pewnością przychodzi mi cała masa treści dostępnych na Culture.pl.
Ale zanim w ogóle ruszycie z tematem dalej, warto z pewnością zapoznać się z poniższym materiałem wideo.