Czterdziesty czwarty raz witam się z Państwem w piątek. Dzisiejsze zestawienie zdominowały dwa wątki — archiwalia i deskorolka.
Zobaczcie zresztą sami.
Świeże archiwum
Ależ to jest wykopalisko!
Pewna grupa zapaleńców QuotedStudios powołała do życia non-profitowy projekt “Blank on blank”. W ramach niego odkurzają i remasterują archiwalne i czasem nigdy nie publikowane nagrania wywiadów z wielkimi postaciami popkultury. A następnie, we współpracy z PBS Digital Studios, ubierają to w animowaną formę. Tworząc fantastyczny kontent premium!
Dzięki temu mogłem posłuchać pochodzącej z 1968 roku rozmowy z Niną Simone:
… Tupaca opowiadającego w ’94 o życiu i śmierci:
… albo Johna Coltrane’a opowiadającego w 1966 roku o roli muzyki oraz o jego chęci zmieniania świata:
Kanał zawiera również rozmowy z Michaelem Jacksonem (i przy okazji z Janet), Morrisonem, Cobainem, Hendrixem, Philipem Seymourem, Robinem Williamsem czy Martinem Scorsese.
Hasztag: Niecodzienność!
Zobacz tutaj: [ KLIK KLIK KLIK ]
Radioooo
Jeśli jesteś twardogłowym wyznawcą jedynego słusznego (według Twojej opinii) gatunku muzycznego, a wszystko inne ssie, to przejdź sobie do kolejnego akapitu.
Jeśli jesteś muzycznym maniakiem, który lubi eksplorować muzyczny wszechświat i być zaskakiwanym nowymi odkryciami — zakochasz się w Radioooo.
To aplikacja społecznościowa, która pozwala na poznawanie dźwięków na podstawie trzech wymiarów — czasu jej powstania, kraju pochodzenia oraz tonacji / nastroju (szybko / wolno / dziwnie).
I tak dla przykładu klikając lata 2000. w Rosji dowiedzieć się możesz o istnieniu takiego numeru jak “Home Boy” Zimmer‑G:
… albo poznać pochodzącą z lat ’60 włoską wersję “Light my fire” Doorsów:
Wśród polskich artystów znaleźć można m.in. Jerzego Miliana, Krystynę Prońko, Aya RL, Sławę Przybylską czy Lao Che.
Jeśli masz ochotę pouzupełniać bazę — możesz zarejestrować konto i zbierać punkty za różne akcje. Możesz też uruchomić tryb “taxi”, w którym konfigurujesz własną stację radiową w postaci listy składającej się z wybranych krajów i wskazanych dekad.
Co prawda w czasach Spotify (i ich genialnego cotygodniowych rekomendacji) traktuję to jednak bardziej jako zabawkę. Ale jakże fajną i wciągającą!
Odkrywaj tutaj: [ KLIK KLIK KLIK ]
Czynniki pierwsze serca ze szkła
Drążymy temat staroci, więc polecam krótki materiał, w którym Chris Stein opowiada o ich jednym z największych hitów jego kapeli:
W ciągu pięciu minut giarzysta i tekściarz Blondie zdążył opowiedzieć w jakim punkcie ich kariery powstał ten numer, jak przebiegała współpraca z realizatorem nagrania oraz o technicznym aspekcie powstania szkieletu utworu i wykorzystanej w nim bitmaszynie.
Hasztag: Ciekawostka.
Berlin calling
Stolica Germanii była na liście naszych podróżniczych celów już od dawna. Planując w styczniu kolejne dwanaście miesięcy ustaliliśmy, że fajnie byłoby ten plan zrealizować.
I tak się złożyło, że za dwa tygodnie w końcu uda mi się odwiedzić Berlin po raz pierwszy w życiu. Delegacyjnie, pracowo, więc niestety bez Karolki #smutnabuźka. Obawiam się też, że harmonogram trzydniowego wyjazdu targowo — warsztatowego zatkany będzie tak, że miasto zobaczę tylko z okien busa.
Ale póki co nie tracę nadziei i poznaję architekturę miasta. W ulubiony sposób, czyli… oglądając filmy deskorolkowe.
Rekonwalescencja Malto
A skoro przy deskorolce jesteśmy…
Zawsze podziwiałem gości, którzy mieli szansę ułożyć sobie życie pracując jako zawodowi skateboardziści. Wiecie — być w stanie kupić mieszkanie czy dom, zapłacić rachunki za prąd i generalnie zarabiać na chleb jeżdżąc na drewnianej desce z czterema kółkami.
Ale poza spektakularnymi trikami, fajnymi przejazdami w filmach, podróżami po całym świecie i generalnie zgrywaniu luzaka jest też ryzyko zawodowe. W tym przypadku — niezliczona ilość kontuzji.
“MALTO” to film dokumentalny podsumowujący roczna rekonwalescencję Seana Malto po tym jak roztrzaskał sobie kostkę.
Ładne kadry, momentami ckliwa historia, momentami proza życia. Oraz Guy Mariano w roli coacha. I Eric Koston jako kumpel z załogi.