Piąteczka #70

Categories piąteczka

Skoro w poniedziałek powiedziałem A, to wypadałoby przypomnieć sobie również o pozostałych literkach alfabetu. Idąc za ciosem – czas na reaktywację kolejnego klasyka.

Tak samo jak w przypadku tekstu z początku tygodnia – nie przyzwyczajajcie się. Smacznego!

Geometria miasta

Uwielbiam miejską symetrię. Tą rytmikę, która wprowadza wizualną harmonię.

Dlatego, gdy przeglądam fenomenalne portfolio Michaela Wolfa, urodzonego w Niemczech fotografa, który sporą część życia spędził w Honk Kongu, to zbieram szczękę z podłogi. I równocześnie odnajduję wewnętrzny zen. Szczególnej uwadze polecam serie „Architecture of density” [ klik klik klik ], „Transparent city” [ klik klik klik ], „Paris rooftops” [ klik klik klik ], „Industrial Honk Kong” [ klik klik klik ] czy „Night” [ klik klik klik ].

Generalnie – spędzenie czasu na zapoznaniu się z jego twórczością wysoce rekomendowane. A na zachętę – kilka słów od autora zdjęć o tym kim jest i jak powstała jego wizja Honk Kongu:

Okładki nagrodzone

Obwieszczanie wyników kolejnych edycji konkursu CoverAwarts stało się już tutaj pewną tradycją.

W jednym z insta stories jakiś czas temu opowiadałem, że szanuję ten plebiscyt co najmniej z trzech powodów.

Po pierwsze – jedną z osób, która powołała go do życia jest mój kolega ze studiów, założyciel okladki.net. I miałem okazję obserwować jak ten serwis powstawał, bo tworzony był jako praca licencjacka u tego samego promotora co ja. Po drugie – bo to bardzo dobra okazja do nadrobienia muzycznych zaległości z polskiego podwórka. Po trzecie – bo wśród autorów nominowanych prac co roku znajduję spore grono kolegów grafików oraz kolegów muzyków.

Cieszy fakt, że wśród nagrodzonych prac znalazły się m.in. okładka Quindependence zaprojektowana przez Arena Kartera (#28),  ekipa So Flow (#14), Wojtek Urbański (#13), aż trzy prace Forina (Peja na #11, Mrozu na #6 i Grubson na #3), ekipa Sotei (#10) i Night Marks (#7). Wszystko to na serio bardzo cieszy.

Ale nijak nie mogę pogodzić się z kolejnością tegorocznych wyników. Bo chociażby pierwsza trójka totalnie do mnie nie trafia… Ale trudno. Z wynikami na pewno warto się zapoznać.

Top 30-21: [ klik klik klik ] / Top 20-11: [ klik klik klik ] / Top 10-01: [ klik klik klik ]

Gdzie jest Wallace?

Czy są na sali fani serialu „The Wire„?

Jeśli nie wiecie o czym mówię… przestańcie natychmiast oglądać „Narcos”, „Crown”, „Black Mirror” czy co tam jeszcze aktualnie macie na tapecie i czym prędzej proszę nadrobić tę absolutnie klasyczną pozycję. Bo gdybym miał stworzyć ranking najlepszych seriali, które kiedykolwiek widziałem (a kiedyś w końcu go stworzę!), to „Prawo ulicy” znalazłoby się zapewne w pierwszej dziesiątce.

Pozostałych zapraszam do bazującego na „Gdzie jest Wally?” testu na spostrzegawczość. Tym razem jednak zamiast okularnika w pasiastej koszulce szukać będziecie Wallace’a, Stingera Bella czy Omara Little. Ostrzegam, że zagotują Wam się zwoje mózgowe! Powodzenia.

Zobacz tutaj: [ klik klik klik ]

Wehikuł czasu: Amazon 20 lat temu

Forbes sylwetkę założyciela globalnego giganta z dziedziny e-commerce zaczyna takimi słowami:

Stworzony przez Jeffa Bezosa Amazon jest największą spółką handlową na świecie. W 2015 r. jej giełdowa kapitalizacja przekroczyła 300 mld dol.

W 2017 roku Bezos awansował na szczyt przygotowanej przez cytowany periodyk listy najbogatszych ludzi, a jego majątek szacowany jest na ok. sto miliardów dolarów.

Ale, ale… Każdy kiedyś zaczynał. Oto jak wyglądał Amazon w roku 1999:

„Rockit” od kuchni

„Rockit” Herbiego Hancocka to utwór wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie tutaj po raz pierwszy gramofon został wykorzystany jako instrument. Wiele lat później Mix Master Mike i Qbert przyznali, że to dzięki tej kompozycji zainteresowali się turntablismem.

Kolejnym dosyć wyprzedzającym epokę krokiem było… stworzenie klipu. Bo w latach osiemdziesiątych wideoklipy dopiero raczkowały. Dodając do tego występujące w obrazku roboty można spokojnie stwierdzić, że Hancock wyprzedzał swoje czasy o lata świetlne.

I krótką historią na temat tego wideoklipu żegnam się z Państwem na dziś:

PS. No dobra, obejrzyjcie sobie jeszcze cały klip: