Muzyczny alfabet 2014

Categories podsumowanie

W tym roku postanowiłem odejść od tworzenia rankingów. W miejsce „top x” moich ulubionych nagrań 2014 przedstawiam zestawienie artystów, którzy przykuli moją uwagę lub odegrali jakąś rolę w moim życiu w ciągu minionych dwunastu miesięcy.

Kolejność alfabetyczna, choć w kilku miejscach lekko oszukana. Selekcja polska.

Smacznego.

Nawigacja: [A – B] [C – D] [E – F] [G – H] [I – J] [K – L] [Ł – M] [N – O] [P – Q] [R – S] [T – U] [V – W] [X – Z]

archeo

Mam wrażenie, że nikt tak w Polsce nie wpłynął na kształt rodzimego współczesnego soulu jak Sistars. Jestem wielkim fanem sióstr Przybysz od ich pierwszej płyty, a informacja o starcie nowego projektu Natalii i Pauliny o nazwie ARCHEO była dla mnie chyba jednym z ważniejszych muzycznych niusów w 2014.

Najpierw singlowe „She”, potem gościnne „Leki” u Night Marks Electric Trio i będący hołdem dla Maceo „Warsoul”. Wszystko soczyste i przyprawiające ciarki.

Obie panie są w niezwykłej formie.

Paulinę miałem okazję zobaczyć na żywo razem z Night Marks Electric Trio w Krakowie i wokalnie był to jeden z najlepszych koncertów jakie widziałem od dłuższego czasu.

Wydany w listopadzie „Prąd” Natalii od dłuższego czasu rotuje w moim samochodowym odtwarzaczu. Jeżdżę i śpiewam, że nie wiem „jak to się stało, że zapomniałam o moich piersiach”, „tu będzie bałagan” i że „mam wszystko co trzeba” bo „nazywam się niebo”. I śpiewać to będę jeszcze przez długi czas, bo płyta jest przepiękna.


BRYLEWSKA

Trafiłem za sprawą gościnnej mruczanki na płycie Hatti Vatti. I choć sam utwór mnie nie poraził, to zainteresowało nazwisko. Córka swojego ojca. TEGO Brylewskiego. A to nazwisko zobowiązuje.

Pierwsze zderzenie z Enchantią – rootsowo – reggaeowym zespołem Sary jakoś wyjątkowo optymistycznie mnie nie nastawiło. Z wydanym w Kayaxie solowym „Skąd przyszłaś” było już trochę lepiej. Solidny polski pop. Fajna muzyka tła do lektury książki albo odgrzebywania się z tony mejli. Takie trochę „trójkowe” granie. Dobrze odnalazłaby się w line upie Męskiego Grania.

Nawigacja: [A – B] [C – D] [E – F] [G – H] [I – J] [K – L] [Ł – M] [N – O] [P – Q] [R – S] [T – U] [V – W] [X – Z]