DeLorean w klipach muzycznych

Categories muzyka

Dziś jest dzień, w którym wkraczamy w przyszłość. Dokładnie do dnia dzisiejszego Marty McFly przeniósł się w czasie. Nie zastał samo wiążących się butów, ani latających samochodów, a hoverboard znajduje się w fazie prototypu.

Ale z pewnością powitaliśmy go godnie. Bo od rana w mediach społecznościowych trwa gorączka na punkcie „Back to the future”. A z Fejsbuka widzę, że czeka nas też trochę materiałów w mediach tradycyjnych.

A ja dziś odgrzebuję kilka muzycznych obrazków, w których pojawia się legendarny pojazd z „Powrotu do przyszłości” – DeLorean.

21/10/2015

Ok, jeśli jeszcze do Was nie dotarło dlaczego świat dziś oszalał na punkcie filmu „Powrót do przyszłości” to odsyłam Was do tej sceny:

DMC-12

DeLorean DMC-12 był jedynym samochodem wypuszczonym przez firmę DeLorean Motor Company. Produkowany był w latach 1981 – 1983 w Irlandii Północnej, a jego twórcą był John DeLorean, który zrezygnował z etatu wiceprezesa General Motors na rzecz stworzenia własnego samochodu sportowego.

… ok, nie będę udawał, że znam się motoryzacji. Po więcej historii odsyłam Was chociażby do Wikipedii.

Dla mnie ten pojazd nierozerwalnie kojarzyć się będzie z szalonym doktorkiem i towarzyszącym mu w podróżach w czasie szczeniakiem w czerwonej kamizelce. Wszedł on do kanonu kultury i wielu osobom z pokolenia ’80 kojarzy się właśnie z tą trylogią. I stanowi to dla mnie pewnego rodzaju fenomen, że rzeczą kultową stał się taki… brzydal.

Swoją drogą aż ciężko jest mi uwierzyć, że seria „Powrotu do przyszłości” świętuje w tym roku… trzydziestolecie!

W każdym razie – przechodząc do meritum – poniżej kilka klipów, w których pojawia się DeLorean. Zarówno jako – ot, po prostu – samochód oraz jako nawiązanie do klasyki filmu z nurtu science-fiction.

Rasmentalism – DeLorean

Ras i Ment XXL po raz pierwszy sięgnęli po DMC-12 na wydanym w 2011 „Hotelu Trzygwiazdkowym”.

Rasmentalism ft Małpa – Niebomby

Pojazd pojawia się również w klipie promującym wydaną dwa lata później płytę „Za młodzi na Heroda”. TO pierwszy krążek wydany pod szyldem Asfalt Records, który można uznać za kamień milowy w twórczości Rasmentalism. Zresztą wspominany tutaj w muzycznym podsumowaniu 2k13.

Macklemore & Ryan Lewis – Thrift Shop

DeLorean pojawia się również w singlu promującym kolejny przełomowy krążek duetu raper-producent, czyli fenomenalne ‚The Heist” Macklemore’a i Lewisa. Który z kolei wymieniałem w podsumowaniu 2k12 przygotowywanym dla Diggin.pl.

Todd Terje – DeLorean Dynamite

W 2014 Todd Terje, norweski producent muzyki elektronicznej, postanowił sprzedać swój egzemplarz legendy na czterech kółkach. Poza wystawieniem go na aukcji internetowej… stworzył wideoklip do utworu „DeLorean Dynamite” pochodzącego z płyty „It’s about time”.

Owl City – Deer in the headlights

Pozostawiam bez komentarza, bo najzwyczajniej w świecie… nie znam twórczości tychże. Ale motyw „Powrotu do przyszłości” stanowi tu główną oś fabuły.

Alan C. Duncan & Foster – That Vibe

Reprezentanci Cleveland, Ohio też dumnie rozbijają się DMC-12 po mieście.

Rockie Fresh – How We Do

Chicago, Illinois też szanuje.

Zaginiony – Drzwi do jego fury

Reprezentanci Warszawy (pozdro Nieuk, pozdro Elmo) chwilę po opublikowaniu tego zestawienia przypomnieli mi niniejszy numer. Zatem nadrabiam natychmiast. Polska po raz trzeci.

Beastie Boys – Make Some Noise

Kolejny numer, którego zabrakło w pierwotnej wersji posta. Błąd karygodny, którego długo sobie nie wybaczę (pozdro Jan – jestem Ci dłużny). DeLorean pojawia się oczywiście również w świetnym klipie Beastie Boys’ów do ich ostatniej płyty „Hot Sauce Committee Part Two”.

2 Brothers On The 4th Floor – Dreams

Szczerze przyznam, że nie sądziłem że coś takiego pojawi się kiedykolwiek na tym blogu. Ale niech już będzie. Nie roztrząsajmy tego.

Ale klikasz na własne ryzyko.

A Ty?

W mądrych książkach o prowadzeniu bloga piszą, że teksty kończące się pytaniem wprowadzają lepszą interakcję z czytelnikami.

Więc pytam: dodasz coś od siebie?

Możesz. Ale nie musisz. I tak szanuję, drogi Czytelniku, że dotarłeś do końca. O.